cs | en

Vyhledávání

mail-ico.pngtwitter-ico.pngfacebook-ico.png


Archív aktualit

Nová kniha J. Holby o buddhistickém myšlení
16.2.2021

Vyšla nová kniha Jiřího Holby Kauzalita v buddhistickém myšlení (OIKOYMENH ve spolupráci s Filosofickým ústavem AV ČR, 2020).

Prof. PhDr. Josef Kolmaš, DrSc. (1933–2021)
11.2.2021

S hlubokým zármutkem oznamujeme, že dne 9.2.2021 ve věku 87 let zemřel přední český sinolog a tibetolog, bývalý ředitel Orientálního ústavu AV ČR (1994–2002) a emeritní profesor Masarykovy univerzity v Brně, prof. Josef Kolmaš.

Ondřej Klimeš poskytl vyjádření pro článek Aktuálně.cz
2.2.2021

Ondřej Klimeš poskytl vyjádření pro článek publikovaný na webu Aktuálně.cz. Více zde.

T. Petrů spolueditorem suplementa Archivu orientálního
2.2.2021

T. Petrů spolueditorem suplementa Archivu orientálního

Vyšlo 12. Suplementum Archivu orientálního s názvem Imaginaries and Historiographies of Contested Regions: Transforming Centers and Peripheries in Asian and Middle Eastern Contexts, jehož spolueditorem je indonesista Tomáš Petrů. Na publikaci se podíleli další tři vědečtí pracovníci OÚ a badatelé z Institutu pro sociální antropologii Rakouské akademie věd.Více zde.

J. Madaio přispěl do sborníku Swami Vivekananda: His Life, Legacy, and Liberative Ethics
28.1.2021

James Madaio přispěl svou kapitolou "Neglected Advaitas: The Genealogy of Swami Vivekananda’s Cosmopolitan Theology" do nové publikace Swami Vivekananda: His Life, Legacy, and Liberative Ethics (Lexington Books / Rowman & Littlefield).

G. Šabasevičiūtė v rozhovoru na Radiu Wave k výročí arabského jara a situaci v Tunisku a Egyptě
28.1.2021

G. Šabasevičiūtė hovořila na Radiu Wave spolu s politoložkou Terezou Jermanovou k výročí arabského jara o současné situaci v Tunisku a Egyptě. Více zde.

S. Alivernini spolueditorem publikace Economic Complexity in the Ancient Near East. Management of Resources and Taxation
18.1.2021

S. Alivernini spolueditorem publikace Economic Complexity in the Ancient Near East. Management of Resources and Taxation

Sergio Alivernini a Jana Mynářová (FF UK) společně editovali publikaci Economic Complexity in the Ancient Near East. Management of Resources and Taxation (Third – Second millennium BC), která představuje výsledky tříletého projektu financovaného Grantovou agenturou ČR. Devatenáct esejí shromážděných v tomto svazku objasňuje vznik, přenos a interakci ekonomických struktur, stejně jako management zdrojů v čase a prostoru.

Jan Karlach o "konci chudoby" v ČLR
7.1.2021

V Deníku N vyšel velký rozhovor s Janem Karlachem o rétorice Komunistické strany Číny ohledně konce chudoby v ČLR a dopadech souvisejících politik a opatření na každodenní život obyvatel Iské autonomní prefektury Liang-šan. Více zde.

O. Klimeš spoluautorem článku v Society and Space
16.12.2020

Profesorka Newcastle University Jo Smith Finley a Ondřej Klimeš publikovali společný článek pro zvláštní vydání časopisu Society and Space na téma Surveillance and Repression of Muslim Minorities: Xinjiang and Beyond.

Kolektivní monografie o kulturní diplomacii ČLR
7.12.2020

Kolektivní monografie o kulturní diplomacii ČLR

Pracovníci Orientálního ústavu spolu s externími kolegy publikovali kolektivní monografii prezentující tříletý výzkum kulturní diplomacie Číny ve Střední Asii, jihovýchodní Asii, na Blízkém Východě a v Evropě. Více zde.

Nová kniha T. Dluhošové o poválečné literární scéně na Taiwanu
27.11.2020

Nová kniha T. Dluhošové o poválečné literární scéně na Taiwanu

Táňa Dluhošová vydává v nakladatelství Academia svou novou knihu Bitevné polia povojnovej literatúry na Taiwane (1945-1949).

J. Madaio hostujícím editorem nového čísla Journal of Hindu Studies
27.11.2020

Dr. James Madaio edituje poslední číslo časopisu Journal of Hindu Studies (Oxford University Press). Je také spoluautorem úvodní statě (společně s Dr. Jamesem Bradburym). Číslo věnované "lidovému hinduismu" lze najít zde.

 

Nová kniha J. Ptáčkové o tibetských pastevcích
16.11.2020

Nová kniha J. Ptáčkové o tibetských pastevcích

Sinotibetanistka Jarmila Ptáčková je autorkou nové knihy Exile from the Grasslands: Tibetan Herders and Chinese Development Projects (Seattle: University of Washington Press). Na základě výzkumu pokrývajícího více než jedno desetiletí dokumentuje významné procesy, které se odehrávají do značné míry mimo pozornost vnějšího světa. 2020.

O. Klimeš na Radiu Wave o situaci v Xinjiangu
10.11.2020

Ondřej Klimeš poskytl rozhovor Radiu Wave o situaci v Xinjiangu, k poslechu zde.

P. Hons o epidemii koronaviru v Indii
3.11.2020

Jak se jedna z nejlidnatějších zemí světa vypořádává s Covidem 19? Jaké jsou dopady plynoucí z lockdownu? A jsou patrné nějaké rozdíly mezi městy a venkovem? Přečtěte si rozhovor s indologem Pavlem Honsem zde.

Recenze knihy B. Ostřanského v "Terrorism and Political Violence"
14.10.2020

Časopis "Terrorism and Political Violence" (Routledge) publikoval recenzi na knihu Bronislava Ostřanského "The Jihadist Preachers of the End Times".

J. Ptáčková o poznávání Tibetu a asijské kultury
10.10.2020

Přečtěte si článek o snahách tibetanistky a sinoložky Jarmily Ptáčkové zpřístupnit veřejnosti nejrůznější aspekty tibetanistiky či asijské kultury obecně. Více zde.

B.Ostřanský na ArabFestu v Plzni
8.10.2020

Zveme vás na veřejnou přednášku Bronislava Ostřanského „Až slunce bude svinuto, až hvězdy pohasnou“, která se uskuteční v rámci ArabFestu v Plzni dne 19.10.2020. Vzhledem ke stávajícím okolnostem bude komorní (ovšem zároveň bude vysílána živě na FB profilu pořadatele), pro registraci a k bližším informacím zde.

 

J. Madaio's article in the "Contemplative Studies and Hinduism" (Routledge)
8.10.2020

Dr. James Madaio's article "The Instability of Non-Dual Knowing: Post-gnosis sādhana in Vidyāraṇya’s Advaita Vedānta" has been published in the volume Contemplative Studies and Hinduism (Routledge) edited by Purushottama Bilimoria and Rita Sherma. Available here.