cs | en

Vyhledávání

mail-ico.pngtwitter-ico.pngfacebook-ico.png


Svět knihy 2015 a islám

Orientální ústav se do letošního festivalu Svět knihy zapojil besedou „Islám v literatuře“ a výstavkou „Islám a muslimové pohledem orientalistů“.

 

Výstava „Islám a muslimové pohledem orientalistů“ (Velký sál - střední hala Veletržního paláce):

Islám a muslimské země představovaly významný předmět zájmu badatelů Orientálního ústavu od jeho počátků až do současnosti. Českému čtenáři zpřístupnili dlouhou řadu titulů z islámského písemnictví, včetně toho klíčového, Koránu, a jejich jména nalezneme též na obálkách řady monografií, mapujících z různých úhlů pohledu islám i muslimské společnosti, jak středověké, tak soudobé. Drobnou ukázkou z tvorby pracovníků Orientálního ústavu AV ČR je i tato malá výstavka.

 

Beseda „Islám v literatuře“ (14.5.2015 od 17:00 do 18:20, Autorský sál (levé křídlo Veletržního paláce):

Jakým způsobem se píše o islámu? Které knihy vycházejí na toto téma v češtině? Jak se v nabídce zorientovat? Rozmanité cesty reflexe islámu v naší knižní produkci, aneb islám očima muslimů i nemuslimů, to vše se pokusí přiblížit arabista a islamolog, vědecký pracovník Orientálního ústavu AV ČR Bronislav Ostřanský se svými hosty: arabistou, islamologem a afrikanistou Lubošem Kropáčkem, religionistou a filosofem Pavlem Žďárským a muslimským blogerem Richardem Hlaváčkem.

 

21. ročník mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu „Svět knihy Praha 2015“se uskuteční 14 až 17. května. Jeho čestným hostem bude letos Egypt. Kompletní program naleznete zde.

20. 4. 2015